Kultura ponasanja u slucaju smrti i dzenaze

Smrt je čaša koju svaka osoba ispiti mora. Sjećanje na nju je najefikasniji mehanizam da se pohlepa za dunjalukom zauzda, plamen strasti i pohota ugasi a želje i težnje
svedu na razumnu mjeru.
Ovaj tekst treba da nas podsjeti na dužnosti i obaveze koje imamo spram umrlih i ukaže nam način kako prevazići, sukladno islamu, gubitak nekog od članova naše porodice, bližnjih i
prijatelja.
Šta je zabranjeno činiti uz kabur?
Uz kabur, shodno vjerodostojnim predajama Allahovog Poslanika, s.a.v.s, zabranjeno je sljedeće:
-
klanje kurbana
Zabranjeno je uz kabur klati kurban. To se jasno vidi iz Enesove, r.a,, predaje u kojoj se navodi da je Vjerovjesnik, s.a.v.s, rekao: «Nema klanja (uz kabur) u islamu!». Abdurrezzak, u nastavku te predaje, pojašnjava: «Uz kabur su imali običaj klati kravu ili ovcu!».
-
izdizanje kabura iznad nivoa zemlje
Kabur ne smije biti izdignut iznad nivoa zemlje. To se čini jedino u slučaju da bi se prepoznalo da je to kabur, kako napominje imam Šafija, da se po njemu ne bi sjedilo i gazilo. 'Ali el-Kari smatra da se to odnosi na izdignute i ukrašene kabure koji se danas grade od mermera i betona.
Ebu-l-Hejjadž el-Esedi veli da ga je Alija b. ebi Talib, r.a, upitao: «Hoćeš li da te zadužim onim čime je mene Allahov Poslanik, s.a.v.s, zadužio? Naredio mi je da svaki kip (spomenik) srušim i svaki uzdignuti mezar poravnam!».
-
podizanje nadgrobnih spomenika
Podizanje nadgrobnih spomenika strogo je zabranjeno, što je već naglašeno u prethodnoj (Muslimovoj, Tirmizijinoj i Ebu Davudovoj) predaji, u kojoj Alija b. ebi Talib, r.a, ističe da mu je Allahov Poslanik, s.a.v.s, naredio da svaki nagrobni spomenik poruši!
Očito je da gradnja nišana na kaburima na našim prostorima ima svoje razloge u razlikovanju od drugih naroda i religija i pokušaj izbjegavanja asimilacije s drugima. Može se primijetiti da se isključivo po nišanima na kaburima može odgonetnuti, nakon agresije na Bosnu i Hercegovinu, te rušenja i paljenja kuća i vjerskih objekata, da su tu živjeli muslimani. To, donekle, opravdava takvu vrstu obilježavanja, ali pod uvjetom da to obilježavanje bude skromno i da ne prelazi u nedozvoljeni luksuz!
-
pisanje po kaburima
Džabir, r.a, prenosi hadis da je Vjerovjesnik, s.a.v.s, zabranio da se piše po kaburima.
Imam Es-Sindi, komentirajući ovaj hadis, navodi da
postoji mogućnost da se ova zabrana odnosi na ispisivanje bilo čega po kaburima: imena umrlog, godinu rođenja ili smrti, kao i kur'anskog teksta ili Allahovih imena.
On, dalje, navodi da Hakim ovaj hadis smatra vjerodostojnim, ali kaže da se po njemu ne postupa, zato što muslimanski učenjaci, slijedeći praksu prvih generacija, ispisuju imena i određene podatke umrlih osoba po njihovim kaburima. Imam Zehebi, pak, svako ispisivanje smatra novotarijom. Hafiz Iraki, kako navodi Sujuti, smatra da je zabrana pisanja kur'anskih ajeta ili Allahovih imena na kaburima uzrokovana time da to što je napisano neće pasti na zemlju, pa da se po tome ne bi gazilo.
-
građenje na kaburima
Svaka vrsta gradnje na kaburima
strogo je zabranjena. Ranije je spomenuta zabrana gradnje nadgobnih spomenika. Iz Džabirove, r.a, predaje u kojoj Poslanik, s.a.v.s, jasno zabranjuje da se na kaburima
gradi, razumije se, kako ističe hafiz El-'Iraki, da se to odnosi na svaku vrstu
građevine, bilo da se radi o nagdrobnom spomeniku, turbetu, džamiji, medresi ili nečem sličnom.
Dopuštena je samo blago izdizanje nad zemljom, kako bi se označilo da se radi o kaburu, kako se to mjesto ne bi gazilo, dok je svaka druga gradnja u koliziji sa sunnetom Allahovog Poslanika, s.a.v.s.
-
sjedenje na kaburima
Sjedanje na kabur strogo je zabranjeno. Poslanik islama, s.a.v.s, u predaji Ebu Merseda el-Ganevija, r.a, jasno ističe: «Ne sjedajte na kabure!»
Tu zabranu još bolje ilustrira hadis koji Ebu Hurejre, r.a, prenosi od Allahovog Poslanika, s.a.v.s: «Da neko od vas sjedne na žeravicu, pa mu ona spali odjeću i dopre do kože, bolje je nego da sjedne na mezar!»